BARIŞ PARTİSİ ESKİ İL BAŞKANI NECMETTİN KALKAN: CHP HDP Yİ DESTEKLEMEKLE HDP VE PKK’NİN ÖNDERİ CUMHURİYET DÜŞMANI ŞEYH SAİT’E DE DESTEK VERMİŞ OLDULAR

gha

BARIŞ PARTİSİ ESKİ  İL BAŞKANI NECMETTİN KALKAN:

CHP HDP Yİ DESTEKLEMEKLE HDP VE PKK’NİN ÖNDERİ CUMHURİYET DÜŞMANI  ŞEYH SAİT’E DE DESTEK VERMİŞ OLDULAR.

Bir dönem CHP’nin yanlış politikalarına karşı alternatif olarak kurulan ve bir süre sonra kendisini fesheden Barış Partisi’nin  Gaziantep eski İl Başkanı Necmettin Kalkan 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin örgütlü olarak HDP’ye oy  desteği  vermesini eleştirdi.Kalkan  Mustafa Kemal’in askerleri olarak kendilerini adlandıranların Cumhuriyetin kurulmasına karşı isyan eden geçmiş dönemde İngilizlerin destekledikleri Şeyh Sait benzeri bir KÜRT DEVLETİ kurma hedefini kuran PKK nın siyasal legal kolu olarak iddia edilen HDP ‘yi desteklemelerinin Atatürk ve Cumhuriyet ilkeleriyle bağdaşmadığını söyledi.

Kalkan açıklamasına şöyle devam etti:

24 Haziran seçimleri öncesi TRT konuşmasında  siyasi lider olarak Şeyh Sait’i anan HDP Eş Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı başkaldırdıkları gerekçesiyle idam edilen Şeyh Sait ve Seyit Rıza’yı da andı. PKK’nın siyasi kanadı olarak gösterilen HDP’nin adayı Demirtaş, Seyit Rıza’nın bir sözünü hatırlattı. Demirtaş konuşmasının sonunda yer alan “biz kimiz” bölümünde ise, Şeyh Sait’i anarak, “Sait’ti adımız, Dağkapı meydanında” dedi.

HDP nin siyasi önder olarak aldığı Şeyh Sait kimdir?

“Cumhuriyet’in ilk yıllarında Şubat 1925 yılında  Elazığ ve Diyarbakır civarında Kürt Teali Cemiyeti öncülüğünde  Doğu Anadolu’da çıkan ayaklanma Cumhuriyet yönetiminin uygulamalarına karşı gelişmişti. Bu muhalefetin en önemli merkezlerinden biri, Kürt İstiklal Komitesi’ydi. Bu örgütün çalışmaları açığa çıkarılmış, ama daha önce yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak çeşitli yerlerde ayaklanmalar başlamıştı. Ayaklanmanın önderi Nakşibendi şeyhi Şeyh Said’in adamları ile jandarma birlikleriyle Elazığ’ın Piran köyünde girdiği çatışma, kısa sürede birçok yere yayıldı.Başta İngilizlere ve onun mütefiklerine karşı mücadele eden Türk ordusunun Çanakkale’de zaferindeki henüz yaraları sarılmadan İngilizlerin tamamen desteğini alan Şeyh Sait Dersim’li Seyyid Rıza’ya da teklif götürerek Cumhuiryet rejimine karşı birleşilmesi yönünde çağrı yapmış,Seyyid Rıza yeni kurulan Cumhuriyete destek vereceklerini ve Şeyh Sait’ede isyana kalkışmaması yönündeki görüşlerini açıklayarak bu teklifi reddetmişti. Elazığ’da Cumhuriyet rejimini destekleyen  Kürtçe konuşan fakat Türkmen aşireti olan Hormek aşireti olaya müdahale etmiş isyanın bastırılmasını sağlamıştı. O sırada Meclis, hükümete olağanüstü yetkiler tanıyan Takriri Sükûn Kanunu’nu çıkardı. Ankara ve Diyarbakır’da İstiklâl Mahkemeleri kuruldu. Şeyh Said kuvvetleri 7 Martta Diyarbakır’ı kuşattıysa da şehre giremedi. Bölgeye yeni askeri birliklerin sevk edilmesinden sonra, 26 Martta saldırıya geçen hükümet kuvvetleri, kısa sürede bölgede denetimi sağladı. Ayaklanmanın lideri Şeyh Said ve 28 ayaklanma önderi hakkında idam kararı verildi ve ertesi gün infaz edildi (29 Haziran).”

***

Orhan Duru’nun “Amerikan Gizli Belgeleriyle Türkiye’nin Kurtuluş Yılları” (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları) 26 Ocak 1922 tarihli bir belge yer alıyor:

“Yunanlar önemli bir zafer kazanırsa, Kürt isyanı Türkiye’nin arkasını ciddi bir biçimde tehdit edebilir, ancak Batı’daki savaş (Çanakkale savaşı ve İzmir) Türklerin lehine gelişirse, Türkler ellerindeki yarım düzine yetenekli liderlerden biriyle Kürt sorunlarına son verebilir. İngilizler kuşkusuz bu durumu bilmektedirler, gene de Kürt durumuyla meşgul olduğu sürece Mustafa Kemal’in Musul’a el koyamayacağını düşünmektedirler. Dolayısıyla Kürt akımına yardımcı olmaktadırlar.” (S.160)

Tutanaklardan;

Kiği Kaymakamlığına,

Diyarbakır 3-3-1341

Aynı zamanda hak ve hakikatte mevkileri bulunan KİĞİ’nin kıymetli mücahitlerine ve hususiyle Hormek Aşireti rüesasına tarafımdan tekküratı mahsusamın tebliğine delaletli mahsusatlarını rica ederim.

3.Ordu Müfettişi Kazım.

***

Ankara

27 Şubat 1341

Şeriat perdesi altında Cumhuriyet ve vahdetimize vaki olan Sü-kast teşebbüsünün karşısındaki vatanperverane ve fedakarane hissiyatınız şayanı şükran ve takdirdir.Pek ülvi mücadelenizde aynı hissiyat ve imanla devam buyrulacağından eminim.İrtica heyet ve teşebbüslerine karşı halkımızın her taraftan gösterdikleri lanet ve nefret hisleri müvacehesinde hainlerin yakın zamanda tamamen ceza ve sezalarını bulacaklarına itimatım katidir.Cümleye selam ve hürmetler.

Türkiye reisicumhuru

Gazi Mustafa Kemal

(Yazıda M.Şerif Fırat’ın Doğu İlleri ve Varto tarihi adlı eserinden faydalanılmıştır)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s